Metody

Jest to koncepcja terapeutyczna pracy ukierunkowanej na zadania. Przeznaczona jest ona dla osób dorosłych, które doznały uszkodzenia w obrębie układu nerwowego (udar, uraz czaszkowo-mózgowy) i w wyniku tego cierpią na zaburzenia funkcji, ruchów oraz kontroli postawy. Fizjoterapia wg koncepcji Bobath to swoista rozmowa rąk terapeuty z mózgiem Pacjenta. Poprzez odpowiednie miejsce oraz sposób ułożenia rąk na ciele pacjenta, terapeuta toruje (ułatwia) wykonanie konkretnego zadania. Tego typu podejście do procesu terapii oparte jest na obecnej wiedzy z zakresu kontroli motorycznej, nauczania motorycznego oraz plastyczności (zdolności do reorganizacji) układu nerwowego i mięśniowego.

Koncepcja NDT – Bobath dla dorosłych jest koncepcją pracy 24 godzinnej. Oznacza to iż proces terapii nie kończy się po zakończonej sesji fizjoterapeutycznej. Zadaniem terapeuty jest zaangażowanie rodziny Pacjenta w proces jego rehabilitacji. Zaakceptowanie przez rodzinę podstawowych zasad postępowania z Pacjentem poprzez wdrożenie ich w aktywności dnia codziennego jest kluczem do skutecznej terapii, a choremu zapewnia możliwie normalne i godne funkcjonowanie.

Jest to metoda fizjoterapeutyczna, której głównym założeniem jest przywracanie utraconej funkcji. Wg koncepcji PNF Pacjent postrzegany jest w sposób całościowy a fizjoterapeuta wykorzystuje w terapii jego silne i zdrowe regiony ciała. Taki sposób postępowania znacząco wpływa na motywację do ćwiczeń a także umożliwia bezbolesną pracę.

Ruchy stosowane w tej metodzie są zgodne z naturalną codzienną pracą mięśni i stawów. Każdy ruch wymusza zaangażowanie do pracy maksymalną ilości włókien mięśniowych i wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Wszystko po to, aby Pacjent możliwie najszybciej mógł normalnie funkcjonować w codziennym życiu.
Metoda ta znajduje zastosowanie u Pacjentów, których mięśnie nie funkcjonują w sposób prawidłowy. PNF pozwala zarówno wzmocnić mięśnie w przypadku ich osłabienia ( po przebytym urazie lub operacji ortopedycznej), jak i wyciszać napięcia spastyczne u osób po przebytym udarze lub urazie czaszkowo – mózgowym.

Terapia metodą PNF, stymulując pracę układu nerwowego, pozwala na stworzenie możliwie prawidłowego wzorca ruchu u osób po udarze, zaś Pacjentom z problemami ortopedycznymi  umożliwia odzyskanie kontroli nad uszkodzoną okolicą ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia ponownych urazów w przyszłości.

Do rehabilitacji metodą PNF oprócz wyżej wymienionych zapraszam również osoby ze stwardnieniem rozsianym, mózgowym porażeniem dziecięcym, chorobą Parkinsona, po urazie rdzenia kręgowego.

Natalia Mruk KinesiotapingJest to metoda fizjoterapeutyczna, która polega na naklejeniu na ciało Pacjenta plastra, którego parametry zbliżone są do właściwości ludzkiej skóry. Terapeuta  odpowiednio wycina, a następnie w ściśle określony sposób nakleja hipoalergiczny plaster wykonany w 100% z bawełny.
Plastry te działają wyłącznie na zasadzie mechanicznej, nie są nasączone żadnym lekiem. Techniki kinesiotapingu wspierają naturalne procesy samoleczenia organizmu Pacjenta poprzez:

 • poprawę funkcji mięśni i stawów ( wspomaganie ich pracy i stabilizacja przy jednoczesnym zachowaniu zakresu ruchu)
 • normalizację napięcia mięśni ( obniżanie zbyt wysokiego, podwyższanie zbyt niskiego)
 • aktywację układu limfatycznego
 • poprawę mikrokrążenia
 • działanie korekcyjne

Kinesiology taping może być stosowany u dorosłych i u dzieci zarówno jako samodzielna terapia ( wtedy oklejenie terapeuta poprzedza badaniem chorej okolicy), jak i uzupełnienie oraz podtrzymanie efektów wcześniejszej rehabilitacji. Jedna aplikacja utrzymuje się na skórze 3-5 dni. Plaster po około godzinie noszenia nie jest odczuwalny na skórze. Nosząc go Pacjent może bez przeszkód kąpać się i wykonywać dowolne aktywności.

Ze względu na mnogość technik aplikacji plastra, kinesiology taping znajduje zastosowanie w wielu dolegliwościach, m. in.:

 • bóle, przeciążenia kręgosłupa i innych stawów
 • stany po uszkodzeniach więzadeł i mięśni
 • obrzęki limfatyczne (po urazach, po operacjach onkologicznych)
 • nieprawidłowa postawa ciała, wady kolan i stóp
 • rozluźnienie więzadeł podczas ciąży
 • nieprawidłowe napięcie mięśni u osób po uszkodzeniu mózgu